Jamboree – očima vedoucího

3. – 8. května 2023

Na pozadí událostí probíhajícího celosvětového Jamboree v Koreji (od 1. do 12. srpna) jsme v oddíle zavzpomínali na naše nedávné dobrodružství na Českém národním jamboree – celorepublikovém setkání skautů v Hradci Králové, kterého se počátkem května 2023 kromě ostatních 5 600 účastníků zúčastnilo i 12 zástupců z našeho oddílu TYSAN.

Přípravy na Jamboree ale začaly mnohem dřív – již v listopadu 2022 registrací, která byla prvním krokem příprav. Od té chvíle přicházely pravidelné pokyny od organizátorů, které byly s blížícím se datem akce stále častější. Veliký důraz byl kladen na bezpečnost mladých účastníků, a tak jedním z důležitých mezníků pro dospělé vedoucí bylo absolvovaní školení a zkoušky, bez kterého bychom na Jamboree jet nemohli.

I když byla možnost přijet na akci autem, zvolili jsme tradičnější a jistě zábavnější cestu vlakem. Vypsali jsme omluvenky do školy a všichni jsme se potkali na nádraží v Týnci. Již v Praze jsme začali potkávat první sestry a bratry z jiných oddílů. Ve vlaku do Hradce již kromě skautů nikdo jiný nebyl. Hradecké nádraží se tak ocitlo v záplavě modrých a khaki košil skautů snad ze všech oddílů v České republice, které speciální autobusy postupně odvážely na letiště, kde jsme rozbili náš tábor.

Na Jamboree jsme spolu se skauty z Vlašimi, Pyšel a Sázavy vytvořili dočasný oddíl, se kterým jsme si užili celý program tohoto festivalu. Ten začal první večer slavnostním nástupem a vztyčením vlajky za sborového zpěvu skautské hymny a celovečerním koncertem různých kapel. Program byl zaměřený na rozvoj dovedností a samostatnosti jednotlivých mladých účastníků. V prvních dvou dnech jsme tak absolvovali výpravu do Hradce, kterou si museli zorganizovat samy děti, strávili jsme odpoledne s jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému, věnovali jsme se hrám zaměřeným na osobní rozvoj, rozvoj vztahů a poznávaní přírody. Další dny byly věnované upevňovaní odborností potřebných pro přežití v přírodě a na táboře, první pomoci, pomoci ostatním, rozvoji sportovních dovedností i uměleckých vloh - hráli jsme divadlo, kreslili rukou, pusou, nohou nebo poslepu. Stavěli jsme vodovod do vesnice nebo automobil z odpadků. Hráli jsme netradiční sporty, jako disk-golf nebo famfrpál. Stavěli jsme kamenné věže a vázané stavby. Oficiální program byl završen velkou hrou, kdy náš oddíl byl členem vítězného družstva.

Každý večer bylo na výběr z nespočetného množství aktivit: jít do kina, na koncert, do skautského muzea, na kávu a zákusek do některé z kaváren, na nákupy do stánků se skautským a sportovním vybavením, zahrát si fotbal, nohejbal, volejbal nebo cokoliv jiného, zúčastnit se besedy, přednášky, povídaní jiných skautů o zážitcích z jejich cest po světe, taneční školy, nebo si jenom posedět u táboráku a zazpívat si s ostatními oblíbené táborové písničky.

Jamboree navštívily i populární hvězdy jako písničkář Michal Horák - sám aktivní skaut, nebo Janek Rubeš - známý „kluk z Prahy“.

Organizátoři nezapomněli ani na vedoucí, kteří se v průběhu akce mohli zúčastnit specializovaných workshopů k vedení družin a vztahu k dětem nebo ostatním členům oddílu, k skautskému výchovnému programu, k rozvoji odborností a financování – dozvědět se něco nového nebo jenom porovnat své zkušenosti s ostatními.

Prožili jsme programem nabité dny, kdy jsme byli rádi, že jsme si občas vůbec stihli uvařit a sníst rychlé jídlo a už jsme běželi za novým dobrodružstvím, ale stálo to za to. Organizátoři odvedli skvělou práci. Je až s podivem, že při takovém množství účastníků jsem nezaznamenal jedinou vyhrocenou situaci, a tak všudypřítomná skautská ochranná služba nebyla vůbec zapotřebí.

Veliký dík a poklonu musím složit také 10 statečným mladým účastníkům z našeho oddílu, kteří projevili velikou vyspělost a dodrželi vše, na čem jsme se dohodli, a tak jsem si tuto největší skautskou akci u nás mohl naplno a bezstarostně užít i já jako vedoucí. Skauti nehrají na věk, a tak jsem nejednu aktivitu absolvoval jako účastník s nimi.

Děkuji všem účastníkům, rodičům za důvěru, a těším se na začínající skautský rok.

Za oddíl TYSAN

Zmok