Dva tábory 2023

1. – 15. července 2023

Každý rok po konci prázdnin se ze stránek Týneckých Listů dozvídáte, že proběhl náš skvělý skautský tábor a že jsme se měli dobře. Ani rok 2023 není výjimkou, ovšem letos můžeme říct, že jsme se měli dvakrát tak skvěle, protože jsme měli dokonce tábory dva!

Jak k tomu došlo? Je to celkem jednoduché. Již několik let jsme svědky toho, jak zájem o skauting v Česku roste. V roce 2023 překročil Junák – Český skaut hranici 75 000 členů, o 10 000 víc než měl před 4 lety. Také týnecký oddíl TYSAN zejména v uplynulých letech zažil velký růst zájmu, a to stejné se přihodilo i našemu sesterskému oddílu z blízké Kamenice, se kterým spadáme pod jedno středisko (skautská organizační jednotka). Zároveň jsme před pár lety do našeho střediska přibrali i nově vzniklý oddíl z Pyšel, a ten se také velmi rychle rozrostl na několik desítek členů. Naše staré a milované tábořiště ve Vojkově nás tak už všechny nebylo schopné pojmout a i organizačně se tábory blížící se 100 účastníků stávají obtížné. V posledních 2 letech jsem si vypomáhali rozdělením tábora na dva (mladší a starší), ale jelikož jsme stále jezdili spolu na jednu louku, na masovosti akce to moc nezměnilo.

Pro letošek jsme proto zvolili jiný přístup a zajistili si druhou louku, vlastně co by kamenem dohodil od naší staré, jen v jiném meandru potoka Mastník. A podle mě to fungovalo skvěle – tábory (opět mladších i starších) byly od sebe vzdálené sotva 3 minuty chůze, přesto všechno fungovalo samostatně. Naši mladší členové se letos vydali opět na naše osvědčené tábořiště a starší, ostřílenější, dostali za úkol kolonizovat novou louku. To začalo už na konci letošního června – poslední víkend před táborem totiž vždy probíhá „stavění“ – snažíme se za jeden den navézt všechen materiál a s pomocí rodičů i dětí předpřipravit základní vybavení pro začátek tábora (zejména je třeba postavit teepee a kuchyň, aby hned po příjezdu bylo kam složit hlavu a kde začít vyvářet). Letos jsme tušili větší pracnost – dva tábory jsme ještě nikdy nestavěli – proto jsme udělali ze stavby celo-víkendovou akci. Sjeli jsme se ze všech 3 oddílu a jali se připravovat to, co jsme zvyklí, ale 2x. Nový tábor byl navíc úplně pustá louka – jako první nás čekalo třeba vybudování dvou zcela nových lávek přes potok (to byla fuška) – jedné spojující tábor se silnicí (a tedy se světem) a druhé, spojující nás s táborem mladších. Zbytek už byl docela standardní – stavěli jsme hangáry, kuchyň, umývárky a mezitím si mezi oběma staveništi vyměňovali krabice a pytle s plachtami a snažili se dohledat věci, které jsme věděli, že s sebou máme, ale nikdo nebyl schopný odhalit, kde byly při této akci „kulový blesk“ vyložené.

Za sebe můžu říct, že nová louka se osvědčila. Stačilo se dostat pár stovek metrů od původního tábořiště a celé okolí dostalo úplně nový ráz – hned bylo co nového objevovat, mohli jsme hrát hry v místech, kde ještě nikdy nikdo nebyl a při pracích pro tábor bylo pravým požehnáním moct sbírat spadané dřevo do kamen hned na kraji lesa (kdežto u starého tábořiště je už všechno klestí vysbíráno do posledního klacíku).

Pro příští rok se na obě naše tábořiště těšíme, vždycky na nich prožijeme 14 červencových dnů, na které se nezapomíná.

Za oddíl TYSAN

Mára