Svojsíkův Závod 2019 – Cesta kolem Světa

13. dubna 2019

Jsou tomu už dva roky, co jsme poměřili své síly s ostatními skauty na okresním kole skautského Svojsíkova Závodu. Tentokrát se jeho organizace ujali skauti z Votic, a proto jsme se v sobotu 13. dubna brzy ráno vydali navštívit jejich klubovnu.

Ranní vstávání bylo sice náročné, ale to naší družinku Sov rozhodně neodradilo a již v 6 hodin ráno jsme se sešli a vydali se na cestu. Hned v Benešově se k nám na cestě připojily dvě místní družiny a společně jsme pak našli cestu na místo startu. Jirka s Vojtou se na startu moc nezdrželi a ihned byli organizátory odveleni, aby pomohli na stanovištích závodu. Pak už netrvalo dlouho a uhodila jedenáctá hodina, která závod odstartovala. Všechny družiny vystartovaly naráz a vydaly na pomyslnou cestu kolem světa na které je čekalo celkem osmi zemí/stanovišť rozprostřených z části ve Voticích a z části po nedalekém kopci. Během následujících šesti hodin si všichni vyzkoušeli například své schopnosti vyhledávat informace, ošetření vážně zraněného člověka po pádu z kola nebo třeba řešení krizových situací jako například noční setkání s opilcem. V neposlední řadě se každá skupinka zastavila v obchodě, kde si nakoupila suroviny, ze kterých si pak na ohni uvařila oběd. Úkolem bylo vařit buřt guláš, což se sice ne každému podařilo, ale o hladu nikdo nezůstal.

Po páté hodině byl závod ukončen a všichni jsme se opět sešli u Votické klubovny abychom zjistili jak letošní závod dopadl. V letošní konkurenci se nejvíce dařilo Voticím a Vlašimi, jejichž družiny zaujaly první místa v chlapecké a dívčí kategorii. Sovy sice na stupně vítězů nedosáhly, ale zato si z letošního závodu odnesly spoustu zážitků a určitě i vědomostí. (Například že pomerančová limonáda z Penny obsahuje „arabskou gumu“, což se jim určitě bude do budoucna hodit 🙂

Příští rok dostanou šanci opět mladší na závodech světlušek a vlčat, avšak za dva roky se na nás Svojsíkův závod může těšit zas!

Jirka