Reprezentujeme naší republiku na mezinárodním mistrovství!

28. září 2019

Nedílnou součástí života našeho skautského oddílu TYSAN je organizace a účast na turistickém závodu, zařazeném do seriálu Stredočeský pohár organizovaným Asociací turistických oddílů mládeže a Klubem českých turistů.

Turistický závod v sobě jedinečným způsobem kombinuje vytrvalostní přespolní běh, orientaci v prostoru, manuální zručnosti a vědomosti o přírodě a krajině. Závodník na trati ve volném terénu postupně prěkonává překážkovou část, lanový most, musí odhadnou vzdálenost vybraného bodu, zavázat předepsané uzly, pomocí buzoly absolvovat orientačne složitou část, kde se umí ztratit i zkušení borci, a ještě správně určit sérii turistických značek, vybrané turistické pamětihodnosti a nakonec rozpoznat několik volně rostoucích dřevin. To vše v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb, kdy každá je trestána přidáním jedné minuty k výslednému času.

Členové našeho oddílu se pravidelně účastní jednotlivých závodů a poměrují své síly s ostatnými skauty a turisty v Čechách. Letos se náročným sítem závodů stredočeského a celorepublikového mistroství kvalifikovali 3 naši členové až na vrchol sezóny, kterým je mezinárodní mistrovství. Vojtěch Oktábec (kategorie muži B), František Koloros (starší žáci) a Martin Molitoris (nejmladší žáci) jako členové českého výběru, se 28.9.2019 utkali ve Vsetíně s nejlepšími borci z Česka a Slovenska. Organizátoři připravili pro celkem 200 závodníků 3 tratě dlouhé 3 – 5 km dle kategorie. Jestliže trať nebyla z nejdelších, tak celkové převýšení více jak 300 m s prudkými klesáními a kamenitým terénem vzbuzovalo respekt a o drobné oděrky a jiná zranění nebyla nouze. Ani v tak náročných podmínkách se naši členové neztratili. Martin skončil na 8. místě, Vojta na 10. a Fanda na 12. místě, přičemž ale zaběhl 2. nejlepší čas na své trati.

Začátkem listopadu začínáme novou sezónu závodem Krajského poháru v Kralupech nad Vltavou. Držte nám palce, aby se nám v ní dařilo stejně jako v té uplynulé. Zároveň Vás všechny srdečně zveme na závod, který budeme organizovat v Týnci v dubnu příštího roku.

Peter

Reprezentujeme naší republiku na mezinárodním mistrovství!