Obrok 2019 aneb tisíce skautů v konopištském parku

22. – 26. května 2019

Tento květen mezi středou 22. a nedělí 26. se v areálu zámku Konopiště konala celorepubliková skautská akce ObRok. Jedná se o setkání skautek a skautů starších 15 let, tedy ve věkové kategorii, která se nazývá Rangers (dívky) a Roveři (chlapci). Jak název akce napovídá, jedná se o setkání pořádané kvůli svému rozsahu, náročnosti přípravy i snahy o zachování jisté výjimečnosti pouze jednou za dva roky. Hlavní náplní ObRoku je setkávání, navazování nových kontaktů a přátelství, debaty o skautských i obecných tématech a hodnotách, vzdělávání a semináře, dílny a hry pod širým nebem a v neposlední řadě také zábava – jak moderní ve formě koncertů, tak tradiční ve formě táboráku, zpěvu a kytary či večeru u svíček. Dovolte nám provést vás letošní akcí očima účastníků z našeho týneckého oddílu...

 

Oznámením, že se letošní v pořadí již desátý ObRok bude konat v areálu nedalekého zámku Konopiště, nás organizátoři překvapili a zároveň potěšili již v červnu 2018. Město Benešov vyšlo organizačnímu týmu vstříc a akce se tak mohla konat na krásných loukách s výhledem na zámek. Takovou příležitost jsme si u nás v oddílu nemohli nechat ujít a ihned jsme se přihlásili převážně jako členové servis týmu, který zajišťuje chod programů, zázemí ale také například hlídaní areálu, aby běh akce nemohl být narušen nezvanými hosty.

Letos poprvé byla akce doprovázena symbolickým rámcem, který prováděl účastníky historií skautingu v Čechách, od jeho založení až po finální obnovení po Sametové revoluci – od kterého letos uplynulo 30 let. Dá se tedy říci, že letos slaví český porevoluční obnovený skauting 30. narozeniny. Každý den proto byli účastníci svědky důležitých okamžiků z naší historie, které měly na skautské hnutí vliv. Přípravě historického a vzpomínkového rozměru akce byla vzhledem k pohnuté historii českého skautingu věnováno spoustu úsilí a nás těší, že týnecký oddíl měl v přípravném výboru svého zástupce, doktoranda historie a člena týneckého vlastivědného spolku. Spousta energie v rámci přípravy ObRoku byla věnována tvorbě materiálů a textů mapujících historii skautingu, z nichž vycházel jeden z výjimečných prvků programu – živé „vysílání“ skautského rozhlasu, který během celé akce provázel účastníky historií skautingu, navozoval dobovou atmosféru a zejména vzdělával a připomínal události, k nimž došlo v posledních více než 100 letech.

V pondělí 20. května se na loukách a prostranstvích zámeckého parku začaly objevovat první stany a stavby ze kterých se během několika následujících dní vyklubal areál schopný pojmout skoro 2000 skautů. Po několikadenních přípravách mohla samotná akce začít. Ve středu 22. května se již v brzkých odpoledních hodinách začali do areálu linout první účastníci. Počasí se zdálo být proti nám, avšak pověstná skautská nepromokavost se opět prokázala a s vidinou lepší předpovědi na nadcházející dny se nikdo od účasti nenechal odradit.

Ve čtvrtek jsme se spolu s účastníky vydali oplatit okolí Benešova jeho pohostinnost formou služby. Pracovali jsme v lesích, školách, okolních obcích i v samotném Benešově. Mimo jiné jsme například pomáhali s dětským dnem pro starou školu v Týnci. Třetí den se pak účastníci věnovali hlavně sami sobě, během dopoledne si mohli vyzkoušet desítky netradičních i tradičních aktivit jako například jógu, larpy, chození po slack line, ultimate frisbee, malování, některá bojová umění nebo se mohli třeba jen naučit pískat na prsty. Odpoledne pak bylo věnováno velké hře, tématicky inspirované sametovou revolucí a následnou obnovou skautingu.

Poslední den do areálu zavítalo několi vzácných hostů, kteří přijeli s účastníky diskutovat a předat jim své zkušenosti a znalosti. Debatovali jsme s Markem Hilšrem (senátorem a loňským prezidentským kandidátem) i Václavem Moravcem a v jiné skupině se zase dozvědět jak si odhalit rakovinu prsu či varlat díky projektu #prsakoule od neziskové organizace loono.  Sobotní večer jsme stejně jako předchozí dny zakončili podle volby buď koncertem několika hudebních skupin nebo posezením u společného táboráku. Někteří večer dokonce dobrovolně strávili hlídáním areálu.

Neděle už se pak nesla v duchu úklidu a odjezdu domů. Vynaložili jsme veškré úsilí aby po nás v areálu zůstaly pokud možno jen krátkodobé stopy. V pozdních večerních hodinách pak odjel z areálu i poslední náklaďák. Doufáme že na nás areál bude vzpomínat hlavně v dobrém a ob rok se budeme opět těšit na další ObRok, tentokrát na jiném, i když určitě ne tak krásném místě.

 

Jirka, upravil Mára (Rimmer)