Betlémské světlo

Jako již tradičně každý rok, i letos budou skautky a skauti z týneckého oddílu TYSAN rozdávat plamínky Betlémského světla.

Betlémské světlo pro Vás přivezeme z hospicu Dobrého Pastýře v Čerčanech a budeme ho rozdávat 23. prosince mezi 17:00 a 18:00 na těchto místech:

• ve starém Týnci před rotundou
  • v novém Týnci před obchodním domem Hruška
  • v Peceradech na návsi u zvoničky

Na těchto místech Vám naši bratři a sestry (jak už se stalo tradicí) v těsně předvánočním čase nabídnou plamínky Betlémského světla, tedy možnost proměnit své domovy v cíle téměř 4 000 kilometrů dlouhé pouti.

Právě takovou vzdálenost totiž musí plamínky Betlémského světla urazit po souši, aby z izraelského Betléma, rodiště Ježíše Krista a nejcitovanějšího místa Vánočních koled, dorazily do naší vlasti a prozářily naše domovy nejen svým teplem a světlem, ale i svým duchovním významem. Tuto cestu (tam i zpět) také musela absolvovat skupina florentských mužů, kteří se v 11. století vypravili do Svaté země pod znaky kříže bojovat s jinověrci. Jeden z nich při odchodu přísahal přinést z výpravy plamínek věčného světla z Betlémské basiliky a navzdory všem překážkám se tak podle legendy skutečně stalo. Na této historii postavili novodobou ideu Betlémského světla pracovníci rakouského rozhlasu v roce 1986, když hledali motiv pro finanční sbírku na pomoc zrakově postiženým dětem.

Z Rakouska roku 1986 už je o dost kratší cesta do naší současnosti i do našeho města. Na konci této novodobé cesty budou stát naši bratři a sestry s rozsvícenými svíčkami a lucernami. Přijďte se podělit o pravou vánoční atmosféru a prodlužte zázrařnou cestu Betlémského plamínku až k Vaší štědrovečerní večeři.

Mára (Rimmer)